Menu Zamknij

Nieprzyjemne zapachy wydobywające się z instalacji kanalizacyjnej.

Nieprzyjemny zapach, który czasem pojawia się w pomieszczeniach sanitarnych, łazienkach, pralniach czy kuchniach, to zwykle wyziewy wydobywające się z kanalizacji. Przyczyny pojawiania  się tych nieprzyjemnych zapachów mogą być różne, na szczęście w większości przypadków łatwo można usunąć przyczyny tego problemu. W kilku zdaniach postaram się podpowiedzieć, w jaki sposób możemy pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z rur. 

Brak syfonu 

Wszystkie podłączenia kanalizacji do urządzeń sanitarnych czy sprzętów (np. wanien, umywalek, pryszniców, toalet, zmywarek, pralek itp.), powinny zostać wyposażone w specjalistyczny syfon. Jest to w odpowiedni sposób wyprofilowana rura  lub zespół kształtek w którym w najniższej części gromadzi się woda, uniemożliwiając swobodny przepływ powietrza z kanalizacji do pomieszczenia.   

Brak wody w syfonie 

Problem nieprzyjemnych zapachów może wynikać z faktu braku wody w syfonie. Do sytuacji takiej dochodzi w rzadko używanych pomieszczeniach, na skutek wyparowania wody z syfonu. W takiej sytuacji wystarczy przela ć syfony wodą lub zastosowanie specjalnie zaprojektowanych do tego celu syfonów suchych. 

Zanieczyszczone, zapchane rury 

Jeszcze jedną przyczyną wydobywających się z odpływów kanalizacyjnych nieprzyjemnych zapachów i fetoru są zapchane, lub częściowo niedrożne i zanieczyszczone rury naszej instalacji. Do sytuacji takiej dochodzi najczęściej, gdy do odpływu trafiają duże ilości odpadów organicznych, które zalegają następnie w rurach.  Gromadząc się w odpływie, stanowią doskonałą pożywkę dla bakterii, a z czasem mogą powodować też całkowitą utratę przepływu i niedrożność kanalizacji. Aby wyeliminować ten problem, należy przede wszystkim zadbać o prawidłowe wykonanie instalacji, prawidłowe przekroje, spadki, zastosowanie delikatnych kolan. Można także okresowo udrażniać i dezynfekować rury, korzystając ze specjalnie przeznaczonych do tego środków lub sposobów domowych. 

Prawidłowo wykonana instalacja 

Najważniejszym czynnikiem na bezproblemową pracę instalacji kanalizacyjnej w naszym mieszkaniu ma  wykonanie jej zgodnie z wszelkimi prawidłami sztuki budowlanej. Wszelkie niedociągnięcia i błędy wykonawcze będą miały z biegiem lat negatywny wpływ na jej pracę. Nieuszkodzona i szczelna instalacja kanalizacyjna to jeden z warunków, który musi być spełniony, by uniknąć omawianego tutaj problemu. Każdy pion kanalizacyjny (przynajmniej jeden w całym domu) powinien być wentylowany, wyposażony w napowietrznik, wyprowadzony ponad dach i zakończony wywiewką.  

Przy źle wentylowanych instalacjach kanalizacyjnych może dochodzić na skutek zmiany ciśnień do wysysania wody z syfonów lub wypychania powietrza. Charakterystyczne dla takiej sytuacji są dziwne odgłosy wydobywające się z naszych odpływów. Sytuacja taka ma miejsce również przy częściowej lub całkowitej niedrożności rur kanalizacyjnych. 

Jeśli posiadasz jeden z powyższych problemów związanych z instalacją kanalizacyjną, warto skontaktować się z profesjonalistą, który pomoże Ci go rozwiązać. Świadczymy usługi kanalizacyjne od wielu lat, posiadamy szerokie doświadczenie – zapraszamy do kontaktu.