Menu Zamknij

Czym jest tzw. cofka ścieków?

Cofka ścieków, znana również jako cofka kanalizacyjna, odnosi się do sytuacji, w której ścieki kanalizacyjne cofają się i wylewają z systemu kanalizacyjnego do budynku, naszego domu, lub innych obszarów, zamiast płynąć w kierunku przewidzianego odpływu. Jest to niepożądane zjawisko, które może powodować poważne straty materialne, problemy zdrowotne, środowiskowe i infrastrukturalne.

Cofka ścieków może mieć kilka przyczyn:

  • W momencie, gdy przepływ ścieków przekracza zdolność przewodzenia kanalizacji, ciśnienie w systemie wzrasta, powodując cofanie się ścieków. Może to wynikać z nadmiernego obciążenia sieci kanalizacyjnej, zwłaszcza podczas intensywnych opadów deszczu lub w okresach dużej aktywności ludności.
  • Obecność przeszkód w sieci kanalizacyjnej, takich jak częściowe lub całkowite zatkanie rur, może utrudniać przepływ ścieków, powodując ich cofanie się.
  • Jeśli system kanalizacyjny został źle zaprojektowany, z niewłaściwym nachyleniem rur lub zbyt małą średnicą, może to prowadzić do problemów z odpływem ścieków i powodować cofki.

Cofka ścieków może powodować poważne zagrożenia, takie jak zalanie pomieszczeń, skażenie środowiska, rozprzestrzenianie się chorób oraz uszkodzenia infrastruktury. Aby zapobiegać cofkom ścieków, ważne jest prawidłowe zaprojektowanie, budowa i konserwacja systemu kanalizacyjnego, a także unikanie nadmiernego obciążenia sieci kanalizacyjnej poprzez kontrolę i regulację przepływu ścieków.

Na rynku dostępne są zabezpieczenia przeciw cofce, które montuje się na odpływie z kanalizacji w pomieszczeniach zagrożonych zalaniem, tzw. kanalizacyjne zawory zwrotne zwane inaczej zasuwami burzowymi pozwolą uchronić nas  przed zalaniem na skutek cofki z kanalizacji. Urządzeniami przeciwzalewowymi należy zabezpieczać tylko kondygnacje (pomieszczenia) budynku, które leżą poniżej tzw. poziomu zalewania, bo tylko one są zagrożone cofką, a nie cały budynek.

Przekierowanie na stronę firmy KESSEL