Menu Zamknij

Awaria hydrauliczna – jakie pierwsze kroki podjąć ?

Awarie hydrauliczne najczęściej mają dość dynamiczny przebieg i dochodzi do nich w najmniej oczekiwanym momencie. Ich powodem mogą być stare instalacje w naszych domach, których elementy z biegiem lat odmawiają posłuszeństwa, ale również do awarii hydraulicznych doprowadzają sami użytkownicy przez nieodpowiednie obchodzenie się z instalacjami. Straty wynikłe z zalania mieszkania mogą być bardzo kłopotliwe i narazić właściciela mieszkania w ich następstwie na poniesienie znacznych kosztów np. pokrycie strat wyrządzonych w mieszkaniach na niższych kondygnacjach.

Zapchania kanalizacyjne, czy też zalania będące efektem pękniętego wężyka lub zaworu to najczęstsze z wezwań w ramach pogotowia hydraulicznego z jakimi się spotykam.

Jakie czynności należy niezwłocznie podjąć przy awarii instalacji wodnej.

Pierwszą i najważniejszą czynnością jest odcięcie dopływu wody co uchroni przed całkowitym zalaniem i większymi stratami materialnymi.

Jeżeli musimy wejść do zalegającej wody należy upewnić się, że nie doszło do zalania przewodów elektrycznych co grozi porażeniem prądem. Instalacja elektryczna powinna być wyposażona w wyłącznik różnicowoprądowy, co powinno w takich przypadkach automatycznie odciąć dopływ prądu.

Jeżeli problem dotyczy zapchania pionu kanalizacyjnego i zalewają nas nieczystości, także należy niezwłocznie odciąć do wszystkich mieszkań będących na wyższych kondygnacjach w tym samym pionie kanalizacyjnym. Najlepiej poprosić sąsiadów o nie korzystanie z urządzeń sanitarnych do czasu usunięcia usterki.

Następnie można przystąpić do wezwania wykwalifikowanego hydraulika. Na rynku jest wiele firm świadczących usługi pogotowia hydraulicznego. W przypadku wystąpienia zatorów w instalacji kanalizacyjnej i konieczności szybkiego jej udrożnienia zapraszam do korzystania z moich usług, posiadam odpowiedni sprzęt i wieloletnie doświadczenie.

  1. Hydraulik Łódź 🥇 Przepychanie rur i udrażnianie kanalizacji.
  2. tel:+48698987713

Jak zapobiegać awariom hydraulicznym i im poważnym następstwom?

W celu uniknięcia przykrych niespodzianek pamiętajmy o okresowym przeglądzie instalacji wodnej, kanalizacyjnej i centralnego ogrzewania. Doradzam przeprowadzenie kontroli wszelkich instalacji raz do roku. Kontrolę taka można przeprowadzić samodzielnie, choć najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie tej czynności wykwalifikowanemu hydraulikowi.

Najlepiej dmuchać na zimne – każdy domownik powinien wiedzieć, gdzie znajdują się główne zawory wody, gazu i umieć je zakręcić w sytuacji awaryjnej.

Pamiętajmy o utrzymywaniu zaworów głównych w sprawności.

Do częstych awarii na instalacji wodnej dochodzi zimą, gdy temperatura spada poniżej zera. Źle zabezpieczona instalacja przed zimnem, nie spuszczona woda z instalacji wyprowadzonej na zewnątrz w celu zasilania ogrodu to także częste powody usterek. Dużo łatwiej jest zapobiegać niż naprawiać.

  Pamiętajmy o ubezpieczeniu mieszkania, ale o tym w innym wpisie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *