Zapowietrzony grzejnik to problem, który najczęściej przytrafia się wraz z początkiem sezonu grzewczego. Dążymy do tego aby utrzymać komfort cieplny w naszym domu i wtedy czasami na drodze staje nam słabo grzejący. Zimą, gdy temperatura na zewnątrz budynku spada poniżej zera, ten problem doskwiera nam najbardziej. Jak samodzielnie sobie z tym poradzić bez konieczności wzywania hydraulika? Przekonajcie się sami.
Jakie są powody zapowietrzania się grzejników?
Powodów zapowietrzenia się grzejników jest kilka. Poczynając od nieprawidłowego napełnienia instalacji C.O. wodą, zapowietrzenie wynikające z samej konstrukcji instalacji centralnego ogrzewania np. odparowanie wody, powietrze może dostać się przez nieszczelne połączenie jej elementów np. zaworów i pomp. Dość częstym powodem zapowietrzenia jest przenikanie powietrza przez ścianki rur wykonanych z tworzyw sztucznych. Zapowietrzenie instalacji i
Kiedy grzejnik jest zapowietrzony?
Jak rozpoznać, że grzejniki w naszym domu są zapowietrzone? Jest kilka sygnałów, które mogą o tym świadczyć. Pierwszym z nich jest sytuacja, gdy piec pokazuje wysoką temperaturę a mimo to w domu jest zimno. Dotykamy wtedy grzejnika i okazuje się, że jest chłodny. Kolejnym dość specyficznym sygnałem mogą być dziwne dźwięki wydobywające się z grzejnika np. bulgotanie lub dźwięk przelewającej się wody. Kolejny sygnał jest po części związany z pierwszym. W tym przypadku grzejniki są nagrzane nierównomiernie np. góra grzejnika jest gorąca natomiast dół jest zimny. Jeżeli zauważyliście, któryś z symptomów u siebie oznacza to, że wasz grzejnik potrzebuje odpowietrzenia.
Odpowietrzenie grzejnika zajmie Ci kilka minut
Ile trwa odpowietrzanie grzejnika?
Znając już przyczyny zapowietrzania się grzejników zastanawiasz się ile czasu może zająć Ci jego odpowietrzenie? Otóż cały proces nie jest czasochłonny i skomplikowany i w zależności od rodzaju grzejnika zajmuje od kilku do kilkunastu minut. Ważnym czynnikiem jest też fakty czy zamontowany w Twoim domu grzejnik posiada odpowietrznik.
Dlaczego warto odpowietrzyć grzejnik?
Powodów za tym,żeby odpowietrzyć grzejnik jest kilka. Po pierwsze zapowietrzony grzejnik nie jest wydajny w stu procentach. Przez to, że źle funkcjonuje zużywa on energię, a nie ogrzewa naszego domu wprowadzając dyskomfort dla mieszkańców i generując dodatkowe koszty eksploatacji. Bardzo ważnym powodem jest fakt, że powietrze znajdujące się wewnątrz kaloryfera wchodzi w reakcję z żelazem, z którego jest wykonany i może prowadzić do korozji oraz różnych uszkodzeń w jego wnętrzu co z kolei powoduje wysokie koszty naprawy. Zapowietrzony grzejnik to także dyskomfort związany z hałasami, jakie wydaje. Przy dużym zapowietrzeniu mogą one być naprawdę głośne i irytujące.
Przygotowanie do odpowietrzania grzejnika
Aby samodzielnie odpowietrzyć grzejnik należy się do tego odpowiednio przygotować. W zależności od tego, jakie macie w domu grzejniki potrzebna wam będzie miska lub wiaderko na wodę, klucz do odpowietrzania grzejników, śrubokręt płaski. Przed przystąpieniem do odpowietrzania grzejnika należy zwiększyć ciśnienie dopuszczając wodę do 1,2-1,4 atmosfery oraz zakręcić maksymalnie zawór, aby podczas odpowietrzania nie napływała ciepła woda. Najlepiej, żeby cały grzejnik był zimny. Zlokalizuj pokrętło do odpowietrzania grzejnika i umieść pod nim miskę lub wiaderko.
Metoda odpowietrzania różni się w zależności od rodzaju grzejnika
Jak odpowietrzyć grzejnik?
Odpowietrzanie różnego rodzaju grzejników jest bardzo zbliżone. Warto jednak znać zasady dotyczące każdego osobno. Wszystko zależy od tego czy w naszym grzejniku został zamontowany odpowietrznik. Wyróżniamy dwa rodzaje: ręczny i automatyczny. Pierwszy z nich reguluje się za pomocą narzędzi np. śrubokręta, klucza płaskiego czy specjalnego kluczyka do odpowietrznika. Natomiast automatyczne jak sama nazwa wskazuje działają samoczynnie tzn. same zamykają i otwierają zawór wpuszczający wodę, nie wymagają ingerencji człowieka. Przyjrzyjmy się jak odpowietrzyć grzejniki konkretnego rodzaju krok po kroku.
Jak odpowietrzyć żeliwny grzejnik?
Do odpowietrzenia żeliwnego grzejnika potrzebujemy dwóch płaskich kluczy oraz miski lub wiaderka.
Zamknij dopływ wody do grzejnika przekręcając głowicę termostatyczną na 0.
Ustaw miskę na wysokości wlotu wody do grzejnika.
Delikatnie odkręcaj śrubę, gdy usłyszysz syk i z grzejnika zacznie lecieć woda zakręć ją z powrotem.
W grzejnikach żeliwnych jest bardzo duże ciśnienie dlatego bardzo ważne jest, żeby śrubę odkręcać powoli tak, aby nie zalać podłogi i ściany.
Jak odpowietrzyć aluminiowy grzejnik?
Jeżeli chodzi o odpowietrzanie grzejnika aluminiowego wszystko zależy od tego czy grzejnik posiada odpowietrznik. Jeżeli nie, postępuj tak jak w przypadku grzejnika żeliwnego. Jeśli jednak został zamontowany odpowietrznik należy postępować według instrukcji.
Zamknij dopływ wody ustawiając głowicę termostatyczną na zero.
Ustaw odpowietrznik tak, aby wypływ z zaworu był skierowany w dół – prawdopodobnie nie musisz użyć do tego żadnych narzędzi.
Pod dziurkę postaw miskę lub wiaderko na wodę.
Delikatnie odkręcaj śrubę w białym kołnierzyku. Gdy usłyszysz syk przestań. Jak zacznie lecieć woda zakręć śrubę.
Po odpowietrzeniu grzejnika aluminiowego ważne jest, aby go dokładnie wytrzeć. W ten sposób możemy zweryfikować czy dobrze go dokręciliśmy. Jeśli będzie przeciekał, mimo że nie da się go już dokręcić oznacza to, że mógł przez nas zostać uszkodzony i należy go wymienić na nowy.
Jak odpowietrzyć płytowy grzejnik?
Odpowietrzanie grzejnika płytowego wygląda identycznie jak odpowietrzanie grzejnika aluminiowego więc śmiało możesz zastosować instrukcje podaną wyżej.
Jak odpowietrzyć żeberkowy grzejnik?
Metoda odpowietrzania grzejnika żeberkowego zależna jest od tego, z jakiego materiału został on wykonany. Jeżeli Twój grzejnik żeberkowy został wykonany z żeliwa powinieneś zastosować instrukcję podaną przy odpowietrzaniu grzejnika żeliwnego. Jeżeli Twój grzejnik żeberkowy wykonany jest z aluminium powinieneś zastosować instrukcję odpowietrzania podana w przykładzie odpowietrzania grzejnika aluminiowego.
Odpowietrz grzejnik sam i przywróć komfort i ciepło w Twoim domu
Jak sami mogliście się przekonać odpowietrzenie grzejnika nie należy do czynności trudnych i skomplikowanych. Wiedząc jakiego rodzaju grzejnik posiadacie również nie będziecie mieli problemu z jego odpowietrzeniem. Po wykonanej pracy należy zweryfikować efekty naszego działania. Jeżeli grzejnik na całej swojej powierzchni zaczyna się robić ciepły to dobrze. Gratuluję, udało Ci prawidłowo go odpowietrzyć. Jeżeli jednak po odpowietrzeniu grzejnik pozostaje nadal zimny może to oznaczać inny problem i będzie potrzebna pomoc hydraulika. Jeżeli mieszkasz w domu jednorodzinnym i po odpowietrzeniu grzejniki są nadal zimne prawdopodobnie spadło ciśnienie w instalacji i aby rozwiązać problem możesz stopniowo dolewać wody.