Menu Zamknij

Kto wymyślił beton zbrojony?

Beton zbrojony, czyli beton wzmocniony stalowymi prętami lub siatką, został współwynaleziony przez dwóch naukowców: François Coignet i Josepha Moniera. Oba te postacie odegrały kluczową rolę w rozwoju technologii betonu zbrojonego.

François Coignet, francuski budowniczy i przedsiębiorca, uznawany jest za jednego z pionierów betonu zbrojonego. W latach 50. i 60. XIX wieku prowadził badania nad zastosowaniem żelaznych prętów wewnątrz betonu, aby zwiększyć jego wytrzymałość na ściskanie. Jego prace doprowadziły do opracowania nowatorskich technik konstrukcyjnych i pierwszych zastosowań betonu zbrojonego w budownictwie.

Joseph Monier, ogrodnik i wynalazca francuskiego pochodzenia, jest przypisywany jako wynalazca betonu zbrojonego. W latach 60. XIX wieku Monier eksperymentował z różnymi materiałami konstrukcyjnymi do budowy donic ogrodowych. Odkrył, że beton wzmocniony prętami stalowymi lub siatką jest bardziej wytrzymały i bardziej trwały niż same donice wykonane z betonu. Wynalazek ten szybko znalazł zastosowanie w budownictwie, w tym w konstrukcjach mostów, budynków i innych struktur.

Warto zaznaczyć, że rozwój technologii betonu zbrojonego był stopniowym procesem, a wielu inżynierów i naukowców wniosło swój wkład w jego rozwój. François Coignet i Joseph Monier są jednak uznawani za kluczowych pionierów w tej dziedzinie.